fbpx

Bowling

 

LUCKY STAR jest największą profesjonalną kręgielnią w Toruniu. 12 w pełni zautomatyzowanych torów jest do Waszej dyspozycji przez cały tydzień. Grać mogą wszyscy – zarówno Ci, którzy nigdy jeszcze nie mieli okazji zagrać w kręgle, amatorzy jak również zawodowcy. Praktycznie każdy od 3 lat wzwyż może cieszyć się niesamowitą grą w kręgle. Dla najmłodszych nasze tory są wyposażone w specjalne barierki zapobiegające wypadnięciu kuli, po to aby maksymalnie cieszyć się grą. Dla bardziej profesjonalnych graczy mamy możliwość zastosowania dowolnych smarowań toru. Tory wyposażone są w automatyczny system zliczania punktacji więc na bieżąco możemy śledzić postępy w grze.

Zasady gry

Bowling jest jedną z najatrakcyjniejszych gier towarzyskich ze względu na proste zasady, brak ograniczeń wiekowych i fizycznych oraz brak potrzeby posiadania wybitnych umiejętności gry. Grać można z przyjaciółmi, znajomymi, jak również całymi rodzinami. Aby wygrać wystarczy strącić jak najwięcej kręgli w czasie całej rozgrywki. Tak naprawdę jedyna zasada, której trzeba się trzymać to pełen luz i wspaniała zabawa.

Dobór kuli

Aby prawidłowo wybrać kulę, należy chwycić ją poprzez wsunięcie dwóch środkowych palców i kciuka w trzy otwory. Środkowe palce powinny swobodnie wchodzić w otwory do drugiej kostki, kciuk natomiast powinien schować się cały. Pozostałe palce umieszczamy wygodnie na kuli, tak aby dłoń przylegała równo do jej powierzchni. Jeśli otwory są dobrze dopasowane można nawet rzucać ciężką kulą bez konieczności jej ściskania. Przed wykonaniem rzutu kulę podtrzymuj drugą ręką, jeśli wystarcza trzymanie jedną ręką oznacza to, że wybrałeś za lekką kulę.

Obuwie

Aby zapewnić odpowiedni poślizg podczas rzutu kulą potrzebne jest specjalne obuwie. Dodatkowo podeszwa ze specjalnego tworzywa chroni rozbieg torów przed porysowaniem i zniszczeniem.

W recepcji LUCKY STAR każdy może wypożyczyć obuwie do gry w dowolnym rozmiarze. Obuwie jest każdorazowo dezynfekowane specjalnym preparatem. W sezonie letnim proponujemy również skarpetki.

Kroki

Tradycyjny rozbieg przed rzutem składa się z 4 kroków. Pierwsze trzy powinny być wykonywane prosto, zdecydowanie do przodu.

Krok 1 ( Pushaway)
Kula znajduje się około 20 – 30 cm od klatki piersiowej; jest to pozycja wyjściowa do wykonania zamachu. Praworęczni zaczynają prawą nogą.

Krok 2  ( Pendulum Swing )
Wykonaj go lewą nogą, a następnie zrób wahadłowy ruch ręką w dół.

Krok 3 ( Backswing )
Ramię powinno wędrować w tył do góry, poniżej linii barków, nie odchylając się na prawo czy lewo. Ruch ten pomaga w uzyskaniu maksimum efektu z wykonywanego zamachu oraz utrwalenia nawyku prowadzenia ramienia równolegle do toru.

Krok 4 ( Sliping Step )
Ostatni, czwarty krok zakończony jest poślizgiem lewej nogi. Podczas tego kroku prawa noga zachodzi za zawodnikiem na lewą stronę, dotykając podłogi. W momencie wykonywania rzutu ciało powinno być w stabilnej pozycji, aby wykorzystać siłę rozbiegu.

Punktacja

Strike – wszystkie kręgle zbite za pierwszym rzutem. Gracz przechodzi do następnej kolejki. Strike daje 10 punktów plus suma zdobytych punktów w następnych dwóch rzutach. Strike w ostatniej, dziesiątej kolejce daje dwa dodatkowe rzuty.

Spare – wszystkie kręgle zbite w jednej kolejce w dwóch rzutach. Spare daje 10 punktów plus liczbę zbitych kręgli w następnej kolejce. Spare w ostatniej, dziesiątej kolejce daje dodatkowy rzut.

Split – kręgle strącone w ten sposób, że pozostałe kręgle do strącenia w drugim rzucie ustawione są po dwóch stronach toru i strącenie wszystkich jest bardzo utrudnione.

Open –  brak trafienia w kręgle.

Faul – została przekroczona linia spalonego. Pomimo że kręgle zostały strącone, punkty z takiego rzutu się nie liczą. Po faulu komplet kręgli zostanie ustawiony ponownie. Pamiętaj, że przekroczenie linii faulu grozi upadkiem.