fbpx

Bilard

Lucky Star jest jednym z liderów toruńskiej branży jeżeli chodzi o bilard. Do dyspozycji klientów oddajemy trzy stoły bilardowe 9′ (274 x 137 cm), trzy 8′ (244 x 122 cm) oraz dwa 6′ (182 x 91 cm), przeznaczone głównie dla dzieci. To oznacza, że grać mogą wszyscy – dzieci oraz dorośli, zawodowcy oraz amatorzy. Dla najmłodszych amatorów bilarda mamy krótkie kije przystosowane do ich wzrostu i zasięgu ramion. Osoby grające bardziej zawodowo zazwyczaj przychodzą już ze swoim sprzętem a my udostępniamy im nasze stoły i bile. Klienci grają u nas w odmianę bilarda 8-bil, czyli tą najbardziej popularną.

Zasady Gry

Zasady gry w bilard są bardzo proste. Zadaniem graczy jest umieszczenie bil w specjalnych otworach, które nazywane są łuzami i znajdują się w sześciu punktach stołu. Bile uderzane są naprzemiennie przez obu graczy. Wbijanie bil musi odbywać się za pomocą kija i bili rozgrywającej, która jest koloru białego. Oznacza to, że zawodnik musi uderzyć kijem w bilę białą i za jej pomocą skierować inne bile do wcześniej wspomnianych łuz. Tura gracza kończy się w momencie popełnienia błędu lub faulu.

Odmiana 8-bil

“Ósemka” to popularny rodzaj gry w bilard dla dwóch graczy, z których każdy ma za zadanie wbijać bile swojego koloru do łuz, do których wcześniej zadeklarowało się wbicie. Rozróżnia się dwa rodzaje bil. Pełne, które w całości są pokryte farbą oraz połówki, które są pomalowane tylko w połowie. Aby odnieść zwycięstwo trzeba wbić wszystkie swoje bile przed konkurentem, a na koniec umieścić w zadeklarowanej przez siebie łuzie bilę czarną z numerem 8. Wbicie tej bili w momencie, gdy na stole pozostają inne bile danego zawodnika jest równoznaczne z przegraną. Zawodnik zanotuje porażkę również wtedy, gdy w ostatnim ruchu bila biała znajdzie się w łuzie po wbiciu bili czarnej. Jeśli zawodnik nie wbije zadeklarowanej bili do oznaczonej przez siebie łuzy, to turę rozpoczyna jego przeciwnik.

Snooker

Jako jedyny lokal w Toruniu posiadamy stół do snookera. Fani tego sportu w przystępnej cenie mogą u nas rozgrywać snookerowe batalie. Do gry w snookera potrzebne są 22 bile. Piętnaście z nich jest koloru czerwonego, sześć jest kolorowych (czarna, różowa, niebieska, brązowa, zielona i żółta) a jedna biała – rozgrywająca. Zawodnicy uderzają bile kijami, te mogą być różnej długości. Jednak nie powinny być krótsze, niż około 91 centymetrów. W grze dopuszczalne są takie narzędzia pomocnicze jak: przedłużki, nasadki i podpórki pod kije.

Zasady gry w snookera

Jak grać w snooker?

Punktacja w snookerze

Gracz za każdą wbitą bilę czerwoną otrzymuje jeden punkt oraz prawo do uderzania białą bilą w bile kolorowe. W przypadku powodzenia otrzymuje kolejne punkty, odpowiadające kolorowi. W ten sposób za wbicie żółtej bili, gracz otrzymuje 2 punkty. Za wbicie zielonej, 3 punkty. Za wbicie brązowej – 4. Za niebieską – 5. Za różową – 6 i za czarną – 7. Po udanym wbiciu bili kolorowej zawodnik ponownie musi wbić bilę czerwoną. Gdy czerwona bila wpadnie do kieszeni, to nie wraca już na stół, kolorowe bile odwrotnie. W momencie, w którym gracz wbije ostatnią czerwoną bilę na stole i odpowiadającą jej bilę kolorową, to rozpoczyna wbijanie wszystkich bil kolorowych po kolei. Kolejność uderzania bil zależy od wymienionej wyżej punktacji. Zaczyna się od tej z najmniejszą wartością, a kończy na tej z najwyższą.